رهایی از روزمرگی

خیلی از ما فکر میکنیم که داریم زندگی میکنیم اما زندگی ما تکرار مکررات است. هر روز کارهایی را انجام میدهیم و روز بعد آن ها را تکرار میکنیم. دچار روزمرگی شده ایم و اسمش را گذاشته ایم زندگی!

صبح ها بیدارمیشویم بعضی از ما سرکار میرویم و برمیگردیم خانه، غذایی میخوریم و روز را شب میکنیم بدون اینکه به این مسئله فکر کنیم که زندگی مان به چه صورت میگذرد. یکی از کارهایی که ما را از روزمرگی خارج میکند این است که اصولی برای خودمان انتخاب کنیم و طبق این اصول کارهایی را انجام دهیم که الزاما زمان زیادی از روز ما را نمیگیرد اما به ما کمک میکند زندگی بهتری تجربه کنیم.
پیدا کردن این اصول سخت نیست. کافی است که تصمیم بگیریم بهتر زندگی کنیم. خیلی از ما این روش ها را میدانیم اما آنقدر به نظرمان راحت است که هیچ وقت آن ها را امتحان نمیکنیم.
در این مقاله راجع به یکی از اصولی که به ما کمک میکند متفاوت تر زندگی کنیم صحبت میکنیم. قبل از ورود به این اصل لازم است بدانیم که این اصول برای هر کس میتواند متفاوت باشد. شاید اصلی که حال من را خوب میکند حال شما را خوب نکند اما این نمونه ای است برای اینکه شما هم بتوانید اصول خودتان را راحتتر پیدا کنید.
چند سال پیش به جمله ای برخوردم که هیچ وقت آن را فراموش نمیکنم.جمله این بود: “هر جا که میروی آن جا را بهتر از قبل ترک کن.”

جمله ی ساده ای است اما تاثیر عمیقی روی من گذاشت.این جمله در ذهن من حک شد و باعث شد که همیشه به این فکرکنم که چطور میتوانم در زندگی موثرتر باشم.
ممکن است کاری که برای بهتر ترک کردن انجام می دهیم مادی باشد یا معنوی… این کار میتواند یک تعریف و حسن جویی از یکی از اطرافیانمان باشد، یا یک لبخند، یا برداشتن زباله ای از روی زمین و انداختن در سطل زباله و یا هر کاری… . اما باعث میشود در نهایت زمانی که دنیا را ترک میکنیم آنجا را بهتر از قبل ترک کنیم. وقتی تصمیم میگیریم اینطور زندگی کنیم هم ما به خودمان حس خوبی پیدا میکنیم و هم دیگران هر وقت ما را میبینند حالشان خوب میشود. نقطه ی مقابل این نگاه کسانی هستند که بودن و نبودنشان هیچ فرقی در هیچ کجا ایجاد نمیکند و نسبت به همه چیز بی تفاوت هستند.

چند وقت پیش با خانم مسنی آشنا شدم که در تمام زندگی اش به این جمله عمل میکرد. او واقعا هرجا که میرفت آنجا را بهتر از قبل ترک میکرد. همیشه حرفهایی میزد که کسانی که با او در ارتباط بودند از بودن با او لذت میبردند.
مدتی پیش از این خانم دعوت به عمل آمد که در جایی به صورت نیمه وقت همکاری کند. جایی که این فرد رفت هیچ امکاناتی نداشت یک اتاق کوچک بود با چند تا صندلی. این خانم بعد از ترک این اتاق از خودش پرسید چه کاری میتوانم برای اینجا انجام دهم تا بهتر از قبل شود؟
و بعد شروع کرد به تهیه ی وسایلی که به نظرش می آمد برای آنجا لازم است. این مکان از یک سال قبل از حضور این خانم تشکیل شده بود اما افراد دیگر از خودشان نپرسیده بودند چه کاری میتوانم انجام دهم تا اینجا بهتر از قبل شود. با مقداری هزینه و بیشتر از آن پیگیری این خانم آن اتاق کوچکی که فقط یک فرش داشت را تبدیل به جایی کرد که کابینت، ظرفشویی، کمد و میز و چرخ دارد و الان در آنجا با همان چرخ خیاطی اش فعالیت اقتصادی انجام میدهد تا با پول آن برای خانواده های نیازمند جهیزیه تهیه کند و کارهای خیر دیگری انجام دهد.
همانطور که گفتم این مکان از یک سال قبل هم به همین صورت بود و افراد مختلفی در آن رفت و آمد داشتند اما هیچ کدام این روحیه را نداشتند اما برای این خانم این جمله تبدیل به فلسفه ی زندگی اش شده است و زمانی که خیلی از خانم هایی که همسن او هستند دائما جمله ی دیگر از من گذشته است را تکرار میکنند او هر روز به این فکر میکند که چطور میتواند دنیا را جایی بهتر برای زندگی کردن کند. او با ذوق و شوق روزها برای عروس ها جهیزیه تهیه میکند و برای کودکانی که تازه به دنیا آمده اند و خانواده هایشان توان مالی کمی دارند لباس های نوزادی و دو سه تا عروسک تهیه میکند.
برای زندگی تان اصولی داشته باشید. اصولی که کمک میکند زندگی را به صورت متفاوتی تجربه کنید. جمله ای که در این مقاله گفته شد مثالی بود از یک اصل که حال زندگی این خانم و اطرافیانش و حتی غریبه ها را خوب میکرد. اصولی داشته باشید بر مبنای بخشیدن، مهربانی و شادی.

تجربه کنید…. هم حال خودتان بهتر میشود و هم حال کسانی که با شما در ارتباط هستند…

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. ولی بختیاری

  با سلام
  مقاله بسیار خوب و جالبی بود، مخصوصاً آن جمله که هر جا که میروی آن جا را بهتر از قبل ترک کن، خیلی بر روی من تأثیر گذاشت و تصمیم گرفتم این جمله را به عنوان شعار زندگی خود قرار دهم.
  با تشکر از مقاله خوب و کاربردیتان.

  پاسخ
  1. مرضیه زمردی

   سلام جناب آقای بختیاری. خیلی خوشحالم که این مطلب برای شما مفید بوده. من هم این جمله را خیلی دوست دارم

   پاسخ
 2. مريم

  هر جا می‌روی آن را بهتر از گذشته کن!
  جمله واقعا قشنگ و تاثیرگذاریه. ممنونم از شما بابت این مطلب خوب.
  موفق و سربلند باشید استاد عزیز

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *