در لحظه زندگی کن

در لحظه زندگی کن

اگر افسرده اید در گذشته زندگی میکنید؛

اگر نگران هستید در آینده زندگی میکنید؛

اگر آرامش دارید در حال زندگی میکنید.

 

یکی از کارهایی که باعث میشود بتوانیم حال خوب را تجربه کنیم این است که در زمان حال زندگی کنیم. زندگی در زمان حال باعث میشود که بتوانیم از زندگیمان لذت ببریم. زمانی که با خانواده مان میگذرانیم زمانی که در حال تفریح کردنیم. زمانی که کار میکنیم باید در زمان حال زندگی کنیم.
چند نفر را میشناسید که هنگامی که غذا میخورند به آن توجه دارند. هنگامی که نوشیدنی میل میکنند با تمام وجود طعم آن را حس کنند؟

زندگی در لحظه یکی از گمشده های این روزهای ماست. بسیاری از افراد زمانی که سرکار هستند در فکر کارهای خانه شان هستند و زمانی که با خانواده شان وقت میگذارند در فکر کارهای بیرون هستند.

چه کنیم که در لحظه باشیم؟
زندگی در لحظه نیازمند آگاهی است. اگر آگاهانه زندگی کنیم میتوانیم آن را بسازیم. برای زندگی در حال باید تمرکز را هم چاشنی آگاهیمان کنیم.
در هفته ای که گذشت هر کدام از ما در مجموع ۱۶۸ ساعت یعنی بیشتر از ده هزار دقیقه زندگی کرده ایم اما چند دقیقه از آن ده هزار دقیقه برای ما به یاد ماندنی هستند؟ چند دقیقه از آن را واقعا زندگی کرده ایم؟ چند دقیقه از آن آنقدر قابل توجه بوده که تا ماه ها آن را به یاد خواهیم آورد؟
ما آنقدر گرفتار کارهای روزمره میشویم که یادمان میرود زندگی کنیم. یادمان میرود هر لحظه از زندگی مان ارزشمند است و تنها چیزی است که واقعا داریم.
یکی از چیزهایی که باعث میشود لحظه ها از دست ما سرمیخورند و میروند این است که ما لحظه هایمان را بدیهی فرض میکنیم. کسانی را که در اطرافمان هستند را همیشگی فرض میکنیم. سلامتی و حتی زندگی مان را بدیهی میکنیم. ما عادت کرده ایم که باور کنیم همه ی چیزهایی که داریم را همیشه خواهیم داشت حتی زنده بودن را. به همین دلیل است که در کارهای روزمره غرق میشویم بدون اینکه به خیلی از آن ها توجه کنیم. بودن در لحظه بودن باعث میشود توانایی لذت بردن از نعمت های خداوند را داشته باشیم.

چند روز پیش که داشتم به اهمیت در لحظه بودن فکر میکردم ناگهان دیدم که نسیمی خنک دارد به پوستم میخورد و به من پیغام میدهد که در لحظه حضور داشته باشم. فرصت ها و ثانیه های زندگی از دست ما میلغزند. اگر با بودن در لحظه آن ها را به یاد ماندنی نکنیم. ما باید از هر فرصتی برای لذت بردن از جزئیات زندگی استفاده کنیم. این فرصت میتواند در هر لحظه از زندگی مان باشد.

تمرین

به مدت یک هفته تمرینی انجام دهید. هر زمان که متوجه شدید که در حال زندگی نمیکنید و در گذشته و آینده سیر میکنید یک لحظه صبر کنید و به خودتان بگویید اینجا باش. همین یک جمله به شما کمک میکند توجهتان را از گذشته و آینده به امروز متوجه کنید.

هنگامی که تلاش میکنید در لحظه زندگی کنید بهتر میتوانید مسئولیت لحظه هایتان را بپذیرید و تلاش خواهید کرد لحظه های بهتری برای خودتان خلق کنید. لحظه ای که دارید با عضوی از خانواده تان یا یکی از دوستانتان صحبت میکنید میتوانید به او توجه کنید و از بودن در کنار او لذت ببرید. زمانی که در لحظه زندگی میکنید بهتر میتوانید لحظاتی برای زندگی تان بسازید که به شما کمک میکند در جهت اهدافتان زندگی کنید. کسی که برای فرار از لحظه به گذشته و آینده پناه میبرد نمیتواند برای زندگی لحظه اش به خوبی هدف گذاری و برنامه ریزی کند. زندگی ما مجموع لحظات و دقایقی است که اگر با تمام وجود در آن لحظات زندگی نکنیم بعد از مدتی میبینیم سال های سال گذشته است وما هنوز نتوانستیم بطور کامل زندگی کنیم.
یک تکنیک موثر برای بودن در لحظه
نفس کشیدن درست یک راه موثر برای تجربه ی زندگی در لحظه است. درست نفس کشیدن به سلامت جسمانی شما کمک میکند، صدایتان را رساتر میکند و به آرامش شما کمک میکند علاوه بر همه ی اینها باعث میشود به لحظه ی حال اتصال پیدا کنید.
تنفس دیافراگمی روش صحیح تنفس است. هنگامی که بر تنفس تان تمرکز میکنید میتوانید فضای ساکت و آرامی را بیابید و تصمیم بگیرید میخواهید چطور زندگی کنید.
گام اول:
به تنفس خود توجه کنید. ببینید که همین الان چطور نفس میکشید.
بعد از آن هوا را مانند نوری ببینید که وارد بدنتان میشود. یک دستتان را روی قفسه ی سینه ی تان و دیگری را روی شکم تان قرار دهید. فرض کنید که بادکنکی توی شکمتان هست و میخواهید آن را باد کنید.
در این سایت به صورت تصویری تنفس شکمی به صورت مفصل تری آموزش داده شده است.

تمرین دیگر این است که برای این هفته یک یا دو فعالیت را برای بودن در لحظه انتخاب کنید. مثلا با خود بگویید: میخواهم در این هفته زمانی که غذا میخورم به عطر و طعم غذایم توجه کنم و بودن در لحظه ی را تمرین کنم. در این صورت شما روزی سه وعده غذا میخورید و در یک هفته بیست و یک بار تمرین کرده اید که در لحظه ی حال زندگی کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *