درمان کمالگرایی

درمان کمالگرایی

کمالگرایی دشمن اعتماد به نفس

کمالگرایی یکی از ویژگی هایی است که باعث میشود اعتمادبه نفس پایین تری را تجربه کنیم. کمالگرایی ترجمه ای اشتباه از واژه ی perfectionismاست. وقتی میگوییم کمال گرایی فکر میکنیم منظور رشد و کمال است اما ترجمه ی درست این عبارت کامل گرایی است به این معنی که فردی که کامل گراست اعتقاد دارد برای اینکه ارزشمند باشد باید از همه ی جهات کامل بوده و در همه ی زمینه ها بهترین باشد. در این مقاله به این دلیل که این ویژگی با واژه ی کمالگرایی شناخته شده است با همین واژه از این ویژگی نام میبریم

ویژگی های افراد کمالگرا

افرادی که خیلی کمالگرا هستند نه تنها خودشان بلکه دیگران را هم با همان نگاه سخت گیرانه ی کمال بودن در همه جهت میسنجند. چون همیشه درگیر جزئیات هستند هیچ وقت نمیتوانند کلیت کار را ارائه دهند و نمیتوانند به موفقیت دست یابند و طعم موفقیت را بچشند.

 

کمالگراها گرایش دارند کارها را بصورت کمال انجام دهند. یعنی یا کاری باید کامل انجام شود یا اصلا انجام نشود. زمانی که میخواهیم کارها را بصورت کامل انجام دهیم تعداد کارهایی را که میخواهیم انجام دهیم کم میشود چون برای خودمان امکان اشتباه و خطا را نمی پذیریم.

 

چرا کمالگرا میشویم؟

یکی از ریشه های کمالگرایی  در دوران کودکی است.

۱٫زمانی که در خانواده یا روابطتان با بزرگترهایی در ارتباط بوده اید که عشق مشروط را به شما یاد داده اند. در مصاحبه با یک فرد کمال گرا زمانی که ریشه های این رفتار را در او بررسی میکردیم او میگفت همیشه مادرم هر وقت میخواست به من محبت کند همیشه میگفت اگر فلان کار را انجام دهی دوستت دارم!

۲٫رقابت درسی

شاید بر سر همیشه برتر بودن با همکلاسی هایتان رقابت داشته اید

۳٫شاید نیاز شدیدی به جلب رضایت پدر و مادرتان داشته اید یا با خواهر و برادرهایتان رقابت داشته اید.

۴٫طرد شده اید. طرد شدن باعث کمالگرایی میشود. زمانی که طرد میشوید باعث میشود که به خودتان بگویید: نشانشان خواهیم داد.

در واقع باعث میشود که شما بخواهید انتقام خودتان را از دیگران با کمال شدن بگیرید و با خودتان بگویید طوری باید کامل شوم که دیگران نتوانند هیچ عیب و ایرادی در من ببینند.

۴٫بزرگترهایتان معیارهای سختگیرانه ای برای شما داشته اند.

مثلا فردی کمالگرا به من میگفت که پدر و مادر من هیچ وقت از من راضی نبوده اند و همیشه از من ایراد میگرفتند و  به من میگفتند:” بچه های مردم را ببین بچه ی ما رو ببین!

این مسئله باعث شد که این فرد به کمالگرایی روی بیاورد.

 

چطور کمال گرا نباشیم

افراد کمال گرا فکر میکنند که باید در همه ی کارها بهترین باشند اما این که فردی در همه ی زمینه ها بهترین باشد تقریبا غیر ممکن است. بنابراین افراد کمال گرا معمولا عمل گرا نیستند و کارهایشان را به زمانی موکول میکنند که تقریبا معلوم نیست کی بیاید!

 بهتر از متوسط باشیم

یک راه برای نجات از کمال گرایی این است که بهتر از متوسط باشیم. نه لازم است و نه دلیلی دارد در همه ی ابعاد زندگی بهترین باشیم. این خوب است که زمینه ای را انتخاب کنیم و در آن زمینه جزو  بهترین ها باشیم. در زمینه های دیگر زندگی کافی است تلاش کنیم بهتر از متوسط باشیم.

چند وقت پیش در دوره ی یکساله ای بودم که اعضای دوره باید کار مشخصی را در زمان مشخصی انجام میدادند. زمانی که برای این کار در نظر گرفته شده بود یک ماه بود و تاکید شده بود که کار مورد نظر را بدون وسواس خاصی انجام دهند. اما تعدادی از افراد فقط و فقط به دلیل کمالگرایی نتوانستند کارشان را انجام دهند و از زمان بندی دوره عقب افتادند. اما کسانی که سعی کرده بودند کارشان را به طور متوسط انجام دهند و درگیر کمالگرایی نشده بودند همزمان با دوره پیش رفتند که این کار پیش زمینه ای برای موفقیت در کارهای بعدیشان شد.

 

 آدم های موفق در زمینه ی مورد نظرتان را پیدا کنید.

افرادی را پیدا کنید که بیش از اندازه کمال گرا نیستند اما در کارشان موفق هستند. زمانی که در حال انجام کار مورد نظرتان هستید از این افراد دائما نظر بپرسید که آیا من الان دارم زیاده روی میکنم؟

اگر نظر آن ها این بود که دارید زیاده روی میکنید باید از کارتان دست بکشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *