چگونه جذاب صحبت کنیم

چگونه جذاب صحبت کنیم

یکی از دغدغه هایی که افراد با اعتماد به نفس پایین دارند این است که نمیتوانند رسا و شیوا از کلمات برای گفتن سخنانشان استفاده کنند و جذاب صحبت کنند در حالیکه افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند به خوبی در جمع ها صحبت میکنند و اغلب جوری صحبت میکنند که توجه مخاطبان را به خود جلب میکنند. در این قسمت نکاتی در صحبت افراد با اعتماد به نفس را با شما عزیزان به اشتراک میگذارم که با تمرین این نکات شما هم میتوانید مانند افراد با اعتماد به نفس جذاب صحبت کنید.
یک ویژگی مشترک در کسانی که جذاب صحبت میکنند این است که آن ها خوب داستان میگویند. ذهن ما انسان ها علاقه ی زیادی به داستان دارد و وقتی داستانی شروع میشود میخواهیم ببینیم در انتها چه اتفاقی برای شخصیت های داستان می افتد. کسانی که میتوانند از قدرت داستان گویی به نفع خودشان استفاده کنند میتوانند توجه دیگران را به حرفهایشان جلب کنند. اگر دقت کرده باشید زمانی که در حال گوش دادن به صحبتی هستید بعد از مدتی اگر لحن فردی که صحبت میکند یکنواخت باشد و دائم به شما اطلاعات بدهد از شنیدن صحبت های آن فرد خسته میشوید. شاید شنیده باشید که زمانی که فردی در جایی صحبت میکند حاضرین بگویند چقدر زیاد حرف میزند خسته شدیم اما فرد دیگری دقیقا همان مدت زمان را صحبت کند و مخاطبین بگویند چقدر خوش صحبت بود و از شنیدن صحبت هایش سیر نمیشدیم.
تفاوت در چیست؟ چه فرقی بین صحبت های این دو فرد است در حالی که هر دو مدت زمان مشخصی را صحبت کرده اند. در این جا ما به محتوای صحبت کاری نداریم و فرض را بر این میگذاریم که اصل صحبت در هر دو نفر یکسان بوده است.
یکی از فرق های عمده ی افرادی که خوب صحبت میکنند در داستان گویی است. اگر بتوانیم داستان های مرتبط با صحبتمان را در جای مناسب قرار دهیم و تعریف کنیم هم فهم مخاطبان بهتر میشود و هم آن ها از هم صحبتی با ما لذت میبرند و هم اینکه اعتماد به نفس ما برای صحبت کردن در جمع ها بیشتر میشود.
از کجا داستان بیاوریم
یکی از سوالات معمول این است که از کجا داستانی را بیاوریم که جالب و جذاب است و بتوانیم آن را استفاده کنیم. کار راحتی است کافی است در قسمت یادداشت های تلفن همراهتان قسمتی را به ماجراهای جالبی که میشنوید یا میخوانید یا برای خودتان پیش می آید بنویسید و بعد با توجه به نکاتی که در پایین میگویم این داستان ها را تمرین کنید تا در جای مناسب بتوانید بیان کنید وجذابیت صحبتتان را بالاتر ببرید.
چگونه داستان جذابی بگویم
داستان جذاب ویژگی هایی دارد از جمله مهم ترین ویژگی های داستان جذاب این است که با جزئیات همراه است. بعضی از افراد زمانی که میخواهند داستانی را تعریف کنند به کلیات آن بسنده میکنند اما افرادی که خوب صحبت میکنند داستان هایشان به جزئیات توجه میکنند.
چگونه جزئیات بیشتری را وارد داستانم کنم؟
نکته ی خیلی مهم این است که اکثر افراد چیزهایی که برای خودشان بدیهی و واضح هست را نمیگویند در حالی که مخاطب ما از آن چه در ذهن ماست خبر ندارد و نگفتن این موارد جذابیت داستان را کم میکند.
به داستان تان هیجان بدهید
هیجان باعث جذابیت داستان میشود. برای این که بدانید چطور میتوانید هیجان بیشتری به صحبتتان بدهید به کسانی که داستانهای شان را با هیجان تعریف میکنند دقت کنید. هیجان سوخت صحبت شماست. وقتی یکنواخت و بدون هیجان صحبت میکنید صحبت برای شنوندگان کسل کننده میشود. یادتان باشد خودتان باید برای گفتن داستان اشتیاق داشته باشید
تمرین:
یک قضیه ی جالب را که برای خودتان پیش آمده یا شنیده اید را برای خودتان تعریف کنید ببینید با هیجان تعریف میکنید یا کسل کننده؟

 

چگونه جذاب صحبت کنیم

۱٫صحنه پردازی کنید
ماجرا چه زمانی اتفاق افتاده است؟ حول و حوش زمان را بگویید. مثلا: وقتی نه سالم بود. اواخر دهه ی هفتاد…
ماجرا کجا اتفاق افتاده است؟ فرض کنید میخواهید داستان را برای فرد نابینایی تعریف کنید که قبلا میدیده است. کنار دریاچه ی بزرگی ایستاده بودیم. توی باغی که پر از درخت توت بود نشسته بودیم….
صحنه پردازی با صدا:
گاهی در داستان باید صدای شخصیت ها را هم به صحنه بیاوریم. این کار را میتوانید با تغییر بلندی صدا، تغییر لحن تان و یا با کلفتی و نازکی صدا نشان دهید. دقت کنید همیشه نیاز نیست همه ی این کارها را انجام دهید بسته به شرایط و جایی که میخواهید داستان را بگویید و نوع داستانتان این کارها به جذابیت داستان شما کمک میکند. یادتان باشد شما داستان را تعریف نمیکنید داستان را اجرا میکنید.
۲٫شخصیت ها را معرفی کنید.

مثلا پدرم شخصیت جدی داشتن. خواهرم خیلی خوش خنده بود. آن قدری که مخاطب باید بداند شخصیت ها باید واضح بشوند.
۳٫ کشمکش و درگیری را مطرح کنید.

هر داستانی یک ماجرای اصلی دارد که داستان حول و حوش آن میچرخد. در این مرحله ماجرا را بگویید.
۴٫ تغییر دنیا

این قسمت نقطه ی عطف داستان است. جایی است که نتیجه ی داستان را میگیرید.
تمرین
همین حالا میتوانید تمرین کنید. یک داستان تعریف کنید و سعی کنید تا جایی که میتوانید جزئیاتی که گفته شد را در آن رعایت کنید. میتوانید صدایتان را ضبط کنید تا ببینید چطور داستان میگویید و اشتباهاتتان را اصلاح کنید.

یادتان باشد خوب داستان گفتن باعث میشود که بتوانیم در جمع های مختلف بیان بهتر و جذاب تری داشته باشیم که این کار به اعتماد به نفس ما کمک میکند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

2 نظر

    1. مرضیه زمردی

      سلام جناب آقای زارعی. حرف شما درست است جزئیاتی که دانستن آن ها برای مخاطب ضروری نیست حوصله اش را سر میبرد. منظور از جزئیات در این مقاله جزئیاتی بود که به جذاب تر شدن داستان کمک میکند.

      پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *