تعریف اعتماد به نفس

تعریف اعتماد به نفس

برایان تریسی میگوید:

من در مورد موفقیت هزاران کتاب، جزوه و مقاله خوانده ام و به این نتیجه رسیده ام که کیفیت اصولی و بنیادی موفقیت در هر جنبه ای از زندگی اعتماد به نفس است.

بدون اغراق میتوان گفت اعتماد به نفس یکی از کلیدی ترین ویژگی هایی است که هر انسان میتواند داشته باشد. زمانی که اعتماد به نفس داریم دائما نیاز به گرفتن تایید از دیگران نداریم، نیازی نداریم خودمان را اثبات کنیم و میتوانیم به راحتی توانمندی هایمان را در جایی که نیاز است نشان دهیم، ارتباطات خوبی با دیگران داشته باشیم و آن طور که دوست داریم زندگی کنیم.

 

تعریف اعتماد به نفس چیه؟

تعریف های متعددی از اعتماد به نفس شده است که خیلی از این تعاریف در واقع به جای اعتماد به نفس، عزت نفس  را توضیح میدهد درحالیکه عزت نفس با اعتماد بنفس مرتبط اما از نظر معنایی متفاوت است.

اعتماد به نفس به معنی خود باوری است. این که به خودمان و توانمندی هایمان باور داریم و دائم نیاز به این نداریم که خودمان را با معیارهای بیرونی بسنجیم.

برای اینکه نگاه دقیقتری به اعتماد به نفس داشته باشیم در این جا  کاربردی ترین تعریف از اعتماد به نفس را میگوییم و از تعریف های نظری دیگر چشم پوشی میکنیم.

اعتماد به نفس به این معناست که:آیا میتوانم؟ و آیا باور دارم که میتوانم؟

مثلا امتحانات مدرسه را به خاطر بیاورید. زمانی که درسمان را خوب خوانده بودیم و بلد بودیم نسبت به زمانی که درس را بلد نبودیم مهارت بیشتری داشتیم و احساس توانمندی بیشتری میکردیم. اگر این توانستن همراه این باور بود که از پسش برمی آیم آن زمان اعتماد به نفس ما کامل بود و منتظر بودیم تا امتحان شروع شود اما امان از زمانی که نه درس را بلد بودیم و نه باور داشتیم که میتوانیم.

 

خیلی وقت ها ما مهارت کاری را نداریم اما باور داریم که میتوانیم آن کار را انجام دهیم که این همان اعتماد به نفس کاذب است. فردی را تصور کنید که پزشک نیست اما باور دارد که میتواند عمل جراحی را با موفقیت انجام دهد! تصورش هم خنده دار است.

این مقاله رو هم ببینید: اعتماد به نفس کاذب

گاهی هم مهارت کاری را داریم اما به خودمان باور نداریم که این خودکم بینی و کمبود اعتماد به نفس است. مثل زمانی که گواهینامه ی رانندگی را داریم و مهارت رانندگی را کسب کرده ایم اما باور داریم که نمیتوانیم رانندگی کنیم. در هر دو حالت ما اعتماد به نفس واقعی را نداریم و این اعتماد به نفس واقعی و خودباوری زمانی ایجاد میشود که هم مهارت داشته باشیم و بتوانیم کاری را انجام دهیم و هم به خودمان باور داشته باشیم که میتوانیم کار مورد نظر را انجام دهیم.

 

چرا باید اعتماد به نفس داشته باشم؟

وقتی به خودتان و توانایی هایتان اطمینان کنید:

هدف ها و برنامه های بزرگتری میریزید. علی رغم ترس هایتان دنبال رویاهایتان میروید

استانداردهای بالاتری برای زندگی تان در نظر میگیرید

کاری را که واقعا دوست دارید انجام میدهید بدون توجه به نظر دیگران

به انسانی متفاوت از قبل تبدیل میشوید

قدرتمند تر و محبوب تر و دوست داشتنی تر میشوید.

در حرف زدن با دیگران از اینکه تایید نشوید نمیترسید

امکان ارتقا شغلی و مالی بیشتری دارید

راحت تر با مشکلات مواجه میشوید

ترس از شکست نداشته باشید

پیدا کردن راه حل و استفاده از مشکلات زندگی به سود خود

با افراد و موقعیت های سخت و خطیر مواجه میشوید

با باور داشتن به خود میفهمید چیزی برایتان غیر ممکن نیست.

به خودتان احساس خوب پیدا میکنید.

و احساس میکنید سررشته ی امور زندگی تان را به دست گرفته اید.

 

چرخه ی اعتماد به نفس پایین

کسی که اعتماد به نفس پایینی دارد در چرخه ی اعتماد به نفس پایین گرفتار میشود. هر چه قدر مهارت کمتری داشته باشد بیشتر از موقعیت هایی که در آن ها نیاز به اعتماد به نفس دارد فرار میکند . هر چه بیشتر فرار کند مهارتش افزایش نمی یابد و با این فرار ترس از شکست هم در او بیشتر میشود.

 

اعتماد به نفس من به دیگران کاری نداره

زمانی که ما این باور را نسبت به خودمان داریم که میتوانیم کاری را که در پیش رو داریم انجام دهیم و به این موضوع کاری نداریم که دیگران میتوانند آن کار را انجام دهند یا نه یعنی اعتماد به نفس داریم

کسی که مدام خودش را با دیگران مقایسه میکند و معیارش برای سنجیدن توانایی خودش این است که دیگران میتوانند کاری را که او انجام میدهد انجام دهند یا نه در واقع اعتماد به غیر دارد نه اعتماد به نفس! مقایسه ی با دیگران به موضوع عزت نفس پایین هم برمیگردد. فردی که عزت نفس پایین دارد دائما خودش را با دیگران مقایسه میکند که این کار روی اعتماد به نفس او هم تاثیر منفی دارد.

 

تمرین

شاید برایتان جالب باشد نور افکنی بردارید و داخل ذهنتان بروید و ببینید در چه زمینه هایی اعتماد به نفس بالایی دارید و در مجموع به اعتماد به نفستان چه نمره ای میدهید؟

برای این کار فقط به یک کاغذ و قلم نیاز دارید. یادداشت های تلفن همراه و کامپیوتر هم میتواند به شما کمک کند.

پیشنهاد میکنم شروع کنید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. ‍پینگ بک: اعتماد به نفس کاذب چیست؟ | آموزش مهارتهای زندگی

 2. ‍پینگ بک: تایید دیگران | آموزش مهارتهای زندگی

 3. ولی بختیاری

  با سلام
  بسیار خوب اعتماد به نفس و عزت نفس را بیان نمودید. امیدوارم بتوانم من هم به همین روانی و راحتی، این مسئله را برای مخاطبینم، بیان نمایم.
  با تشکر از مقاله خوب و کاربردیتان

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *