تایید دیگران

انسان موجودی اجتماعی است. دوست دارد محبت کند و محبت ببیند. دیگران برای ما مهم هستند چون با آن ها معاشرت و ارتباط داریم. در کنار آن ها زندگی میکنیم .ما دوست داریم لحظات زیبایمان را در کنار دیگرانی که دوستشان داریم بگذرانیم اما هیچ کدام از این ها به معنای این نیستند که ما باید در همه ی کارهایمان تایید دیگران را داشته باشیم.

یکی از کارهایی که باعث میشود بعضی از افراد اعتماد به نفس پایین تری را تجربه کنند این است که احساس نیاز شدیدی به تایید میکنند. نیاز به تایید باعث میشود که آن ها دائما از خودشان بپرسند آیا این کاری که الان دارم انجام میدهم مورد تایید اطرافیان است یا نه؟

آن ها دائما ذهنشان درگیر این است که دیگران چه میگویند و دائما از خودشان میپرسند:

نکند کسی با من مخالفتی داشته باشد. نکند کسی از حرفی که من میزنم خوشش نیاید. این افراد به جای اینکه برای خودشان اصولی داشته باشند و درستی و نادرستی کارهایشان را طبق این اصول بسنجند دائما درگیر این موضوع هستند که دیگران را از خودشان راضی نگه دارند و از آنجایی که به تعداد آدم های دنیا بجز خودمان دیگران داریم ! راضی نگه داشتن همه ی آن ها غیر ممکن است!

فرض کنید میزبان یک مهمانی هستید و….

فرض کنید میزبان یک مهمانی هستید و قرار است در آن از پنج، شش خانواده پذیرایی کنید. شما میخواهید تصمیم بگیرید یکی از چند نوع غذای زیر را برای پذیرایی از این مهمان ها بپزید: پلو مرغ، ماهی ، قورمه سبزی و قیمه! ولی هر کدام از این غذاها را یکی از این خانواده ها دوست ندارد. اگر شما بخواهید همه ی این پنج خانواده را راضی کنید باید همه ی این غذاها را  بپزید! علی رغم اینکه توان و انرژی زیادی از شما صرف میشود شما مجبور میشوید هزینه ی زیادی را هم صرف پختن غذا کنید و خسته و بی انرژی سر میز شام بنشینید. در حالی که اگر نیاز به تایید همه نداشته باشید و به این توجه کنید که چقدر میخواهید برای این مهمانی انرژی بگذارید و هزینه کنید یک یا دو مدل از این غذاها را انتخاب کرده و برای مهمانی آماده میکنید ضمن اینکه هنگام میزبانی انرژی بیشتری هم در برخورد با مهمان ها خواهید داشت.

خیلی از افراد میخواهند همه را در زندگی راضی کنند. یکی از ترس های بزرگ زندگیشان این است که هیچ وقت دیگران را ناراحت نکنند. به همین دلیل هیچوقت نمیتوانند به دیگران نه بگویند و از خواسته ها و اولویت های خودشان میگذرند تا دیگران را راضی نگه دارند. اما قضاوت ها همیشه هست و هیچ وقت نمیشود همزمان تایید همه را گرفت. بزرگترین انسان ها در زندگی شان دوستان و دشمنان زیادی داشته اند و هیچ وقت خودشان را مجبور نمیدیدند که همه را راضی نگه دارند.

 

 

چه کنیم که به تایید دیگران وابسته نباشیم؟

برای خودتان ارزش های مشخصی داشته باشید.

یکی از کارهایی که ما را از این موضوع که دائما نیاز به تایید دیگران داشته باشیم رها میکند این است که برای خودمان ارزش های مشخصی داشته باشیم. زمانی که ارزش های مشخصی داریم دیگر نیازی نداریم که خودمان را با معیارها و  ارزش های دیگران تنظیم کنیم.

 

ارزش های شما چه هستند؟

ارزش های اصلی خودتان را در دفترچه یادداشتتان بنویسید و توضیح دهید بنظر شما کدام ارزش ها باعث بالا رفتن عزت نفس شما میشود. یک راه برای این کار این است که ببینید شخصیت (نه مهارتها و توانایی های ) چه کسانی را میستایید و بنویسید که کدام خصوصیات آن ها را از نظر شما دوست داشتنی میکند.خصوصیاتی مثل

محبت

مهربانی

گذشت

شوخ طبعی

سرزندگی

ثبات قدم

روحیه داشتن

قدرشناسی

باید ببینید کدام یک از این خصوصیات برای شما اهمیت دارند و تلاش کنید آن ها را در زندگی خود جا دهید.

یادتان باشد شما هم مهم هستید

ضمن ارتباطات با دیگران این نکته را توجه داشته باشید که اول اینکه دیگری آدم مهمی است. چون هر انسانی مهم است. ولی به یاد داشته باشید که شما هم انسان مهمی هستید. پس هنگامی که با دیگری ارتباط دارید این فکر را در نظر داشته باشید که ما دو انسان مهم هستیم که داریم با هم صحبت میکنیم.

کسانی که عزت نفس پایینی دارند فکر میکنند خودشان ارزشمند نیستند و دیگران ارزشمندند بنابراین همیشه میخواهند طبق خواسته های دیگران زندگی میکنند. همیشه به خاطر داشته باشید که شما ارزشمندید چون انسان هستید.

در جمع های مختلف صحبت کنید. خیلی از افراد حتی در جمع های غیر تخصصی هم که میخواهند صحبت کنند میترسندکه فرد بی اطلاعی به نظر برسند.

در یکی از کارگاههایم یکی از شرکت کنندگان این مشکل را داشت که در جمع ها حرف بزند و ذهنش هم دائما برای اینکار توجیهات و بهانه های منطقی برایش می تراشید! اما در نهایت به این نتیجه رسید که او نمیخواهد حرفی بزندکه دیگران با آن مخالف باشند. او میترسید از اینکه حرفی که میزند اشتباه باشد و دیگران او را مسخره کنند و یا اطلاعات کافی نداشته باشد.

هرگز از اینکه به نظر بی اطلاع باشید نگران نباشید زیرا اینطور به نظر نخواهد رسید. به ازای هر فردی که موافق شما نیست افرادی هم وجود دارند که موافق شما هستند. این قدر از خودتان نپرسید که حرف بزنم یا نه؟

بر عکس فکر خودتان را بر این موضوع متمرکز کنید که باید به خودتان و همه بفهمانید که شما هم میتوانید سخن بگویید.

 

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *