بالا بردن اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس

تبریک میگویم. شما همین الان دارید اولین گام را برای افزایش اعتماد به نفس خود برمیدارید. همین که در حال جستجوی راه هایی برای بالا بردن اعتماد به نفستان هستید و تصمیم گرفتید آن را بالاتر ببرید یکی از مهمترین گام ها را برای بالابردن اعتماد به نفستان برداشته اید.
حالا باید برای گام دوم آماده شوید.
در این گام شما باید تمرین هایی اصولی را برای افزایش اعتماد به نفستان بیابید و بعد با جدیت و سخت کوشی آن ها را انجام دهید. نگران این نباشید که تمرین ها را از کجا پیدا کنید. ما در وبسایت مهارت های زندگی گزیده ای از تمرین های کاربردی و موثر را برای شما میگذاریم و شما فقط با کمی پشتکار باید آنها را انجام دهید. انجام دادن این تمرین ها بسیار مهم است چون حتی اگر کسی تمامی تمرینات مربوط به اعتماد به نفس در دنیا را هم بلد باشد باز هم بدون انجام دادن تمرین ها نمیتواند اعتماد به نفسش را به خوبی بالا ببرد! چون دانستن با توانستن متفاوت است و زمانی ما میتوانیم دانشمان را به توانایی تبدیل کنیم که تمرین کنیم.

ماشین برای رفتن به بنزین نیاز دارد!

برای انجام این تمرین ها نیاز به موتور محرکی داریم که آن انگیزه است. انگیزه برای این کار مثل بنزین است برای ماشین. شاید با خودتان بگویید من به اندازه ی کافی انگیزه دارم. وقت را تلف نکنیم برویم سر اصل مطلب! اما طبق تجربه بهتر است همین جا صبر کنیم! چون معمولا ما انسان ها در ابتدای هر تغییری انرژی و انگیزه ی لازم برای اینکه کوه ها را جابجا کنیم داریم. اما بطور طبیعی بعد از مدتی انگیزه ی ما کم تر میشود چون قرار است به انجام بعضی از رفتارهایمان فکر کنیم و دیگر مثل قبل طبق عادتهایمان عمل نکنیم  همان عادتهایی که اعتماد به نفسمان را پایین میبردند! چون دیگر نیازی به آن ها نداریم.

از طرفی ممکن است افرادی که از اعتماد به نفس پایین ما سود میبرند در مسیر ما برای تغییر ما را سرزنش یا مسخره کنند. به عنوان مثال وقتی با کسی که فقط به دلیل اعتماد به نفس پایین مان همیشه مجبور بودیم با خواسته هایش موافقت کنیم و میترسیدیم نه بگوییم مواجه میشویم و تصمیم میگیریم طبق روش های صحیح به او نه بگوییم مسلما این مسئله از ما انرژی خواهد برد و لازم است برای ادامه ی مسیر انرژی و انگیزه داشته باشیم.البته این سختی ها در نهایت ما را به آزادی و استقلال شخصیتی میرساند که یکی از شیرین ترین تجربه های زندگی هر فردی است.

برای انگیزه داشتن چه کنیم؟

یکی از گام های موثر برای انگیزه داشتن این است که این سوال ها را از خودتان بپرسید و پاسخ آن ها را در یک دفترچه یا قسمت یادداشت های گوشی همراهتان یادداشت کنید.

چرا باید اعتماد به نفسم را بالاتر ببرم؟

ده فایده ای که از زندگی با اعتماد به نفس نصیبم میشود چیست؟

مثلا:

میتوانم دوستان جدیدی پیدا کنم که قبلا به دلیل کمرویی نمیتوانستم

میتوانم در جمع های مختلف به راحتی صحبت کنم

میتوانم با ترس هایم رو به رو شوم و از آنها عبور کنم و…

زندگی بدون اعتماد به نفس و با کمرویی چه ضررهایی تا به حال برای من داشته است. مثلا در محیط کار یا در محیط تحصیل و…

ده دلیل بنویسید برای این که چرا دیگر نمیخواهید به زندگی بدون اعتماد به نفس ادامه دهید.

مثال: خسته شدم از این که همیشه خودم را پشت دیگران پنهان کرده ام

بخاطر کمبود اعتماد به نفسم نتوانستم توانمندی های خودم را نشان دهم و کسانی که توانمندی کمتر اما اعتماد به نفس بیشتری از من داشته اند موقعیت های خوبی را به دست آورده اند

دیگر نمیخواهم بخاطر دیگران زندگی کنم.

دیگر نمیخواهم به دلیل کمبود اعتماد به نفس با همه ی خواسته های دیگران موافقت کنم

من حق دارم که در هر زمینه ای از زندگی ام بدرخشم و کمبود اعتماد به نفس این اجازه را به من نمیدهد

دوست ندارم ارتباطاتم با دیگران بخاطر خجالتی بودن کم و محدود باشد.

با پاسخ دادن به این سوالات و نوشتن دلایل تان و هر از گاهی مطالعه ی این پاسخ ها شما به خودتان انگیزه و انرژی لازم را برای بالا بردن اعتماد به نفستان را میدهید و خودتان را شارژ میکنید.

دلیل این کار این است که مغز ما به گونه ای طراحی شده است که از درد و رنج فراری است و عاشق لذت است. طبیعتا دوست دارد کارهایی را انجام دهد که برایش سختی کمتر و لذت بیشتری دارد. ما میتوانیم از این سیستم مغر به نفع خودمان استفاده کنیم. یعنی درد و لذت را ما برایش تعریف کنیم. اگر ما برایش این کار را انجام ندهیم مغز به صورت خودکار کارهای آسان تر را انتخاب میکند کارهایی که برای انجامش نیاز به فکر نداریم و به انجام دادنش عادت کرده ایم چون فکر کردن برای مغز سخت است و از مغز انرژی میبرد. زمانی که با پاسخ دادن به این سوال ها برای مغزمان توصیف میکنیم که چقدر اعتماد به نفس لذت بخش است و کمبود اعتماد به نفس چقدر میتواند دردناک باشد درد و لذت را ما برایش تعریف میکنیم. در این صورت زمانی که با سختی ها مواجه میشویم کافی است برایش فهرست مزیت های اعتماد به نفس را بخوانیم تا دست از مقاومت بردارد و به ما کمک کند!

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

6 نظر

    1. مرضیه زمردی

      ممنون از نظر شما. بله همینطوره. پرسیدن سوالات درست از خودمون برای بالا بردن اعتماد به نفس کمک زیادی میکنه.

      پاسخ
  1. ‍پینگ بک: اهمیت اعتماد بنفس | آموزش مهارتهای زندگی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *