ویژگی های افرادی که عزت نفس پایینی دارند چیست؟

افرادی که عزت نفس پایینی دارند در ویژگی هایی مشترک هستند که در این قسمت به تعدادی از آن ها اشاره میکنم:
هیچ کس رشد نکند جز من:
این افراد دوست ندارند هیچ کس جز خودشان رشد کند، از رشد دیگران ناراحت میشوند و فکر میکنند اگر دیگران رشد کنند به این معنی است که ارزش آنها پایین آمده است.
فردی را میشناختم که با کوچکترین خبری از موفقیت دیگران ناراحت میشد البته به خود شخصی که موفق شده بود ناراحتی اش را نشان نمیداد بلکه بر عکس خودش را خوشحال نشان میداد اما پشت سر فردی که موفق شده بود آنقدر صحبت میکرد که دیگران را متقاعد کند که او کار بزرگی نکرده که موفق شده و هر کس دیگری جای او بود بیشتر از او موفق میشد! او کوچکترین موفقیت دیگران را تحمل نمیکرد و از آنجایی که نمیتوانست به طور مستقیم جلوی موفقیت های دیگران را بگیرد همیشه ناراحت بود!
مثال دیگری از این افراد را در دوران مدرسه ام دیده ام. چند نفر از همکلاسی هایم همیشه وقتی سر کلاس میرسیدند و ما امتحانی داشتیم امتحانات را لغو میکردند و به بقیه میگفتند که ما نخواندیم و بیرون بودیم و کلی صحبت میکردند و تعدادی از همکلاسی هایم که هیچ وقت درس نمیخواندند با آن ها هم صدا میشدند و امتحانات را لغو میکردند. آخر سال ما متوجه شدیم که همه ی آن روزهایی که امتحانات مان لغو میشد این دوستان عزیز کلاس خصوصی میرفتند و برای اینکه به کلاسهایشان برسند امتحانات را لغو میکردند!
این مثال ها نشان دهنده ی عزت نفس پایین است! کسانی که فقط موفقیت را برای خودشان میخواهند و نمیتوانند ببینند دیگران رشد میکنند.
همیشه باید من برنده باشم:
افرادی که عزت نفس پایینی دارند میخواهند همیشه برنده باشند. میخواهند همیشه اول باشند و برای این اول شدن از هر راهی استفاده میکنند! آن ها تقلب میکنند، دروغ میگویند، شایعه پراکنی میکنند، تهمت میزنند و هر کاری که از دست شان بربیاید برای زمین زدن رقبایشان و اول شدن خودشان انجام میدهند! این افراد میخواهند در هر حیطه ای که وارد میشوند بهترین باشند و در هیچ زمینه ای کم نیاورند! طبیعی است که این تلاشی بیهوده است چون نمیشود در همه ی زمینه ها بهترین بود. عاقلانه این است که چند حیطه را انتخاب کنیم و در آنها بهترین باشیم و در بقیه ی موارد به استانداردها اکتفا کنیم.تا به اینجا که فقط دو ویژگی از افراد با اعتمادبه نفس پایین را مرور کرده ایم حتما متوجه شده اید که یک ویژگی مشترک آنها این است که همیشه ناراحت و نا آرامند. کسی که دائما از موفقیت های دیگران ناراحت شود همیشه ناراحت است چون نمیتواند همه ی مردم دنیا را متوقف کند تا هیچ کس رشد نکند! همیشه افرادی هستند که در زمینه های مختلف رشد و پیشرفت کنند. و دیگر اینکه کسی که میخواهد در همه ی زمینه ها از همه بهتر باشد دائم در مسابقه است و هیچ زمان آرامش ندارد چون دست بالای دست بسیار است!
انتقاد از دیگران
بعضی افراد هستند که همیشه از دیگران انتقاد میکنند! فرقی هم نمیکند کسی که از او انتقاد میکنند بزرگ باشد یا کوچک، پیر باشد یا جوان! انتقادشان سازنده باشد یا نباشد! آن ها مدام از دیگران انتقاد میکنند و دائما در حال عیب گرفتن از دیگران هستند! اگر خیلی جسور باشند انتقادشان را به طور مستقیم به افراد میگویند و اگر بخواهند ملاحظه کنند پشت سرشان انتقاد میکنند! آن ها دائم به دنبال نقطه ضعفی از دیگران هستند تا آن ها را پایین بکشند! این افراد همانطور که گفتم در برخورد با نقاط مثبت و موفقیتهای دیگران از درون رنج میکشند و از دیدن نقاط ضعف دیگران خوشحال میشوند چون چیزی برای انتقاد پیدا میکنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. مريم زينلي

    مقاله جالبی بود استادزمردی عزیز/سوالاتی درباره سایت تون داشتم کجا راحتترید که سوالم رابپرسم؟اینیستا/یا تلگرام

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *