اعتماد به نفس کاذب چیست؟

قبل از انجام تمرینات باید با یکی از مهمترین موانع اعتماد به نفس آشنا شویم
اعتماد به نفس کاذب یکی از موانعی است که خیلی از افراد از ترس اینکه به آن دچار شوند علی رغم نیازی که به تقویت اعتماد به نفس در خودشان دارند به سمت آن نمیروند.

اعتماد به نفس کاذب چه زمانی به وجود می آید.
برای خیلی از افراد قبل از رسیدن به اعتماد به نفس موانع ذهنی وجود دارد که باعث میشود آن ها نتوانند اعتماد به نفسشان را تقویت کنند. قبل از انجام تمرینات برای بالا بردن اعتماد به نفس میخواهیم تعدادی از ریشه های اعتماد به نفس پایین را بررسی کنیم.

یکی از موانع ذهنی برای خیلی از افراد این است که اعتماد به نفس را با اعتماد به نفس کاذب اشتباه میگیرند. اعتماد به نفس به این صورت تعریف میشود که ما مهارت کافی برای انجام کاری را داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی درستی نسبت به توانمندیهای خودمان داشته باشیم. زمانی که میگوییم فردی اعتماد به نفس کاذب دارد زمانی است که او مهارت کافی ندارد اما تصویر ذهنی که از خودش دارد این است که به اندازه ی کافی مهارت دارد. مثلا دانشجو یا دانش آموزی که امتحان دارد و درس نخوانده و هیچ اطلاعاتی ندارد میگوید من نخوندم ولی با اعتماد به نفس میرم و امتحان میدم! اینجا این فرد اعتماد به نفس کاذب دارد چون مهارت کافی به دست نیاورده است. یا فردی را در نظر بگیرید که قرار است کسب و کاری را راه بیندازد اگر این فرد بدون اینکه هیچ مهارتی در کار مورد نظرش اقدام به آن کار کند بدون اینکه تصمیم داشته باشد که آموزش های لازم را ببیند کار را شروع میکند و در وسط کار میبیند که بدون آموزش نمیتواند کاری انجام بدهد و اعتماد به نفسش را از دست میدهد. دقت کنید که اعتماد به نفس کاذب با این که توانایی خودمان در یادگیری را بشناسیم متفاوت است و به معنی این است که ما راجع به توانایی های خودمان برداشت غیر واقع بینانه ای داشته باشیم مثلا از یک هواپیما توقع یک موشک داشته باشیم. هم هواپیما و هم موشک توان خاصی دارند و این که بگوییم هواپیما نمیتواند کار موشک را انجام بدهد توهین به هواپیما نیست بلکه واقع نگری است. هر کدام از این دو برای کاری ساخته شده اند. نگاه واقع بینانه به توانمندی هایمان هم به معنای کم شمردن توانمندی هایمان نیست بلکه این نگاه باعث میشود که بتوانیم به درستی برای رسیدن به برنامه هایمان هدف گذاری و برنامه ریزی کنیم.
پس تا اینجا متوجه شدیم که اعتماد به نفس کاذب با اعتماد به نفس به کلی متفاوت است.
خیلی از افراد وقتی کسانی را میبینند که با اعتماد به نفس کاذبشان کارها را خراب میکنند به کلی از اعتماد به نفس بدشان می آید و فکر میکنند این همان اعتماد به نفس است. یکی از ویژگی های افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند این است که معمولا خود را بیش از آن کسی که هستند بزرگ جلوه میدهند.
یکی از دوستان من تعریف میکرد که مدتی برای فردی که اعتماد به نفس کاذبی داشته است کار کرده است. این فرد آموزشگاه داشته است و در ابتدای کار آموزشگاهش را بسیار بزرگ تر از آن چه که بوده معرفی کرده و روی برد نام تعداد زیادی استاد را نوشته و کلی از محاسن این آموزشگاه تعریف کرده بود اما زمانی که دوستم برای تدریس در این آموزشگاه مشغول به کار شد متوجه شد که تنها استادی که این آموزشگاه دارد خودش است و بقیه همه بخاطر این بود که آن فرد خودش و آموزشگاهش را بزرگتر از آن که هستند نشان میداده است.این نمونه ی یک فرد با اعتماد به نفس کاذب است. این افراد باعث میشود دیدگاه دیگران نسبت به داشتن اعتماد به نفس منفی شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. ‍پینگ بک: تعریف اعتماد به نفس | آموزش مهارتهای زندگی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *